Slavné brněnské vily - to není jen Tugendhatka

02.10.2021

Když se řekne slavná vila v Brně, každému na mysl přistane jako první naše perla funkcionalismu v Unescu - vila Tugendhat. Brno má ale i v tomto směru mnohem víc, co nabídnout milovníkům památek a architektury. 

1)  VILA STIASSNI

 Jednou z přístupných prvorepublikových vil je Stiassni v Masarykově čtvrti. Jméno nese po svých majitelích, Alfredu a Hermine Stiassni. Měli v Brně prosperující textilní továrnu, vilu jim ve třicátých letech minulého století postavil architekt Wiesner. Zvenku strohá funkcionalistická architektura uvnitř skrývá moderní luxus první republiky. V obrovské zahradě jsou tenisové kurty a bazén. Svůj domov si ale rodina užila jen 9 let. Jako Židé museli prchnout před nacismem. Po druhé sv. válce vila sloužila jako luxusní hotel pro státní návštěvy, spal zde např. Edvard Beneš.  

Přístupná s průvodcem, zahrada individuálně. 

Vstupné 210 Kč, zahrada 30 Kč

Jak se tam dostat - nejbližší tramvajová zastávka Pisárky, nahoru do Masarykovy čtvrti.


2) JURKOVIČOVA VILA

Vila, kterou si jako domov pro svoji rodinu vyprojektoval a postavil slavný architekt Dušan Jurkovič nese jeho typický rukopis, kde se inspiruje lidovými motivy. Vila byla vystavěna v roce 1905, už o rok později zde architekt pořádal výstavu uměleckého průmyslu, největším exponátem byl dům samotný. Jurkovič s rodinou zde žili do roku 1919, pak vilu prodali a odstěhovali se do Bratislavy. V současné době zde sídlí Moravská galerie. 

Vstupné: 100 Kč

Jak se tam dostat - nejbližší zastávka tramvaje Bráfova, od ní vzhůru do kopce. 


3) LÖW BEER

Rodina židovského vyznání Löw Beer původně pocházela z Boskovic, patřila k významným průmyslníkům v oblasti výroby vlněných látek. Roku 1913 zakoupil Alfred Löw Beer vilu v brněnských Černých Polích. Jeho dcera Greta, vdaná Tugendhat, dostala jako věno horní část obrovského pozemku. Tam si nechali vystavět na tu dobu ultramoderní a přepychovou vilu, kterou celou také její otec Alfred zafinancoval. Obě vily tak spolu ostře kontrastují, symbolizují "starou" a "novou" dobu. Po vpádu nacismu se části rodiny podařilo uprchnout, Greta s mužem emigrovali do Švýcarska a pak do Venezuely, velká část rodiny ovšem skončila v koncentračním táborech. Sám Alfred zůstal zde, aby zachránil majetek, chtěl pak prchnout ze země pod falešnou identitou. Byl však nalezen zavražděný, jeho smrt nebyla nikdy objasněna.  

Za socialismu byl ve vile dívčí internát, žily zde studentky různých škol.

Vstupné: 160 Kč (ve vile je expozice Svět brněnské buržoazie), oblíbená rozsáhlá zahrada je přístupná zdarma. V zahradě je také galerie a kavárna. 

Tip: zahrady vil Löw Beer a Tugendhat jsou propojené, přímo na sebe navazují. Do zahrady vily Tugendhat projdete turniketem v horní části zahrady (vstupné 50 Kč) 

Jak se tam dostat: zastávka tramvaje Náměstí 28. října, projít na ulici Drobného

Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky